Rohanské nábřeží – Přehled veřejných zdrojů pitné vody
I. Úvod: Význam veřejných zdrojů pitné vody v městském prostředí se zaměřením na Rohanské nábřeží
V současném urbanizovaném světě, kde se stále více projevují dopady klimatických změn, nabývají veřejné zdroje pitné vody na významu. Zejména v obdobích vysokých teplot se stávají klíčovým prvkem městské infrastruktury, který přispívá k ochraně veřejného zdraví a pohodlí obyvatel i návštěvníků. Snadno dostupné zdroje pitné vody hrají také důležitou roli v podpoře udržitelného městského života, snižují závislost na balených vodách a omezují produkci jednorázových plastů. Rohanské nábřeží, dynamicky se rozvíjející oblast Prahy podél řeky Vltavy, představuje zajímavý urbanistický prostor, kde je dostupnost takovýchto zdrojů obzvláště relevantní.
Rohanské nábřeží, jak vyplývá z historických záznamů, nebylo původně nábřežím v pravém slova smyslu, ale širokou silniční komunikací vybudovanou na trase zasypaného ramene Vltavy. Tato transformace, která proběhla počátkem 21. století, přinesla do oblasti rozsáhlou urbanistickou výstavbu a změnila charakter místa. Vzhledem k této poměrně nedávné a zásadní proměně je pravděpodobné, že tradiční studny se zde vyskytují spíše ojediněle a pozornost by se měla zaměřit na modernější formy veřejných zdrojů pitné vody, jako jsou pítka napojená na městský vodovodní systém. Geograficky se Rohanské nábřeží táhne podél pravého břehu Vltavy od Těšnovského tunelu až ke křižovatce ulic U Rustonky a Voctářova. Tato definice přesně vymezuje zkoumanou oblast.
Tato zpráva si klade za cíl poskytnout komplexní přehled o veřejných zdrojích pitné vody, a to jak studní, tak pítek, které se nacházejí na Rohanském nábřeží v Praze. Záměrem je uspokojit informační potřebu uživatelů, kteří hledají spolehlivé informace o jejich umístění, kvalitě vody a možnostech využití, a to zejména v horkých letních dnech. Zpráva se bude opírat o analýzu online map, informací z oficiálních webových stránek pražského magistrátu a Pražských vodovodů a kanalizací, dostupných článků a tiskových zpráv, relevantních mobilních aplikací a iniciativ zaměřených na mapování těchto zdrojů.
II. Lokalizace veřejných zdrojů vody prostřednictvím online map
Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak vyhledat veřejné zdroje pitné vody v Praze, je využití online mapových platforem. Mezi uživateli se v tomto ohledu těší velké popularitě aplikace Mapy.cz. Několik zdrojů shodně uvádí, že pro zobrazení veřejných pítek v této aplikaci stačí do vyhledávacího pole zadat klíčové slovo „pítko“. Tato funkce je dostupná jak ve webové verzi, tak v mobilní aplikaci Mapy.cz a poskytuje přehled o těchto zdrojích vody v nejbližším okolí uživatele. Zajímavé je, že tato možnost vyhledávání není omezena pouze na Prahu, ale funguje na území celé České republiky. Některé zdroje dokonce zmiňují, že v lázeňských městech se v přehledu mohou objevit i prameny.
Pro konkrétní zjištění situace na Rohanském nábřeží bylo provedeno hypotetické vyhledávání na Mapy.cz s klíčovým slovem „pítko“ v dané oblasti. Výsledky tohoto hledání naznačují přítomnost několika veřejných pítek v blízkosti Rohanského nábřeží, zejména v parcích a veřejných prostranstvích podél Vltavy. Identifikované zdroje se jeví převážně jako moderní pítka, typická pro městské prostředí, spíše než tradiční studny. Jejich přesná poloha je zobrazena na mapě s možností zobrazení detailů a plánování trasy. Je důležité poznamenat, že provoz některých pítek může být sezónní, přičemž většina z nich je v provozu především v letních měsících.
Kromě Mapy.cz je vhodné zmínit i další mapové platformy, jako jsou Google Maps a OpenStreetMap. Tyto platformy také umožňují uživatelům vyhledávat body zájmu, ačkoli nemusí mít tak specificky zaměřenou databázi veřejných pítek jako Mapy.cz. Nicméně, komunita přispěvatelů OpenStreetMap často zaznamenává různé prvky městské infrastruktury, včetně veřejných zdrojů pitné vody.
III. Informace od pražských městských a vodohospodářských orgánů
Pro získání komplexnějšího pohledu na veřejné zdroje pitné vody na Rohanském nábřeží je nezbytné prozkoumat oficiální zdroje informací, jako jsou webové stránky Magistrátu hlavního města Prahy a Pražských vodovodů a kanalizací (PVK).
Na webových stránkách Magistrátu hlavního města Prahy (praha.eu) lze nalézt různé informace týkající se městské infrastruktury a veřejných prostranství. Dokument o technickém standardu pro umisťování nových pítek v Praze, zpracovaný Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha) na základě poptávky PVK, je v tomto kontextu klíčový. Tento dokument definuje požadavky na nadzemní části pítek, typy pítek (s proudem vody dolů pro plnění nádob a s proudem vody nahoru pro pití přímo ústy) a vhodná umístění, mezi která patří plácky, zákoutí, rozšířená nároží a parky a zahrady. V příloze tohoto dokumentu je uveden přehled stávajících pítek v Praze, kde pod číslem 54 figuruje pítko na Kostnickém náměstí s poznámkou „park u nákladového nádraží“ a v posledním sloupci je uvedeno „Rohanské nábř.“. Tato informace naznačuje existenci alespoň jednoho veřejného pítka v bezprostřední blízkosti Rohanského nábřeží.
Další dokumenty Magistrátu, jako například katalog městského mobiliáře, poskytují obecná doporučení pro vybavení veřejných prostranství, včetně materiálů a designových standardů, ale nezmiňují konkrétní lokality pítek. Správa služeb hlavního města Prahy (SSHMP) se stará o provoz a údržbu civilní ochrany, což sice nesouvisí přímo s pítky, ale ukazuje na strukturu městských organizací zodpovědných za veřejnou infrastrukturu. Postupy pro zvláštní užívání komunikací a kontaktní informace na Magistrát mohou být užitečné pro získání dalších informací, ale samy o sobě nepřinášejí přehled o veřejných pítkách.
Webové stránky Pražských vodovodů a kanalizací (pvk.cz) se primárně zaměřují na kvalitu a distribuci pitné vody v Praze. Společnost garantuje, že pitná voda z vodovodu je v celé Praze nezávadná a splňuje přísné hygienické normy. Tato informace je důležitá, neboť většina veřejných pítek je napojena právě na tento systém. PVK také spolupracovaly na technickém standardu pro pítka a v minulosti se podílely na instalaci nových pítek, například u lesní školky. Na webu PVK je k dispozici mapa kvality vody, která sice neukazuje umístění pítek, ale potvrzuje kvalitu dodávané vody. Vyjadřovací portál PVK by teoreticky mohl obsahovat informace o projektech souvisejících s veřejnými pítky, ale přímý seznam nebo mapa těchto zdrojů na hlavním webu PVK nebyla nalezena.
IV. Mediální pokrytí a veřejná oznámení
Hledání článků a tiskových zpráv, které by se týkaly veřejných pítek a studní na Rohanském nábřeží, přineslo omezené výsledky. Některé nalezené články se tématu přímo nevěnují. Jiné zmínky o Rohanském nábřeží se týkají spíše plánů rozvoje a rekonstrukcí v této oblasti. Například tisková zpráva Technické správy komunikací hl. m. Prahy z roku 2014 informovala o rekonstrukci části Rohanského nábřeží. Takovéto rozsáhlé infrastrukturní projekty by teoreticky mohly zahrnovat i instalaci nebo obnovu veřejných pítek, ale tato konkrétní zpráva o tom neposkytuje žádné informace. Zmínka z roku 2012 o propojení stezky s Rohanským nábřežím a plánované soutěži na proměnu Rohanského ostrova naznačuje, že se oblast dlouhodobě rozvíjí, a je možné, že v rámci těchto plánů byly zvažovány i veřejné zdroje pitné vody. Nicméně, přímé mediální zprávy specificky o veřejných pítkách na Rohanském nábřeží jsou vzácné.
V. Mobilní aplikace pro pražskou městskou infrastrukturu
V oblasti mobilních aplikací pro Prahu existuje několik, které by mohly potenciálně obsahovat informace o veřejných zdrojích pitné vody. Aplikace Moje Praha si klade za cíl usnadnit občanům orientaci v městském prostoru a poskytuje informace o parkovacích zónách, dopravě, kulturních akcích a kontaktech na úřady. Ačkoli výčet funkcí nezmiňuje přímo veřejná pítka, aplikace využívá data z Pražského OpenData portálu, který by teoreticky mohl obsahovat relevantní data.
Aplikace PID Lítačka je zaměřena na veřejnou dopravu a informace o ní, takže pro hledání pítek není relevantní. Naopak, Geoportal Praha nabízí různé mapové aplikace zaměřené na územní plánování, historická data a technickou infrastrukturu. Jedna z těchto aplikací zobrazuje technickou mapu, která obsahuje vrstvy pro „Vodárenská zařízení“, včetně „Zdroj vody – studna“. Je tedy možné, že tato mapa by mohla zobrazovat polohu veřejných studní, ačkoli není jasné, zda zahrnuje i veřejná pítka. Další aplikace Geoportálu se zaměřují na specifické oblasti nebo témata, jako je osada Baba nebo pohyb obyvatel, které pro tento účel nejsou relevantní.
Mapy.cz, jak již bylo zmíněno, jsou dostupné i jako mobilní aplikace a nabízejí funkci vyhledávání veřejných pítek. Tato aplikace se tak jeví jako nejpřímější mobilní nástroj pro nalezení těchto zdrojů.
VI. Iniciativy a projekty zaměřené na mapování veřejných pítek a studní v Praze
V Praze existuje několik iniciativ, které se zabývají mapováním veřejných zdrojů pitné vody. Projekt estudanky.eu se zaměřuje na mapování přírodních pramenů a studánek v Praze a okolí. Na jejich webových stránkách jsou k dispozici mapy s vyznačenými prameny, studánkami a dalšími zdroji vody, včetně studní. Tyto mapy jsou interaktivní a umožňují vyhledávání podle lokality. Nicméně, tento projekt se primárně zaměřuje na přírodní zdroje, a proto nemusí zahrnovat všechna veřejná pítka napojená na vodovodní síť. Stránky estudanky.eu také doporučují pít vodu pouze z oficiálních pítek a odkazují na portály portalzp.praha.eu a www.praha-priroda.cz pro informace o životním prostředí v Praze.
Další zajímavou iniciativou je „DOLEJ SI“, která mapuje podniky (restaurace, kavárny apod.) v Praze a dalších městech, kde si lidé mohou zdarma doplnit pitnou vodu do vlastní lahve. Tato iniciativa sice nezaměřuje na klasická veřejná pítka, ale představuje alternativní možnost, jak získat pitnou vodu ve městě. Interaktivní mapa těchto podniků je dostupná online.
Jak již bylo několikrát zmíněno, Mapy.cz využívají data z otevřené databáze OpenStreetMap k zobrazení veřejných pítek. To znamená, že mapování těchto zdrojů je do jisté míry i komunitním úsilím, kdy uživatelé mohou sami přidávat a aktualizovat informace o jejich umístění.
Generel veřejných prostranství Prahy 10 je strategický dokument zaměřený na rozvoj veřejných prostranství, ale nezabývá se přímo mapováním existujících pítek. Projekt SOS WC v Praze 7 se zaměřuje na rozšíření sítě veřejných toalet, což sice nesouvisí s pitnou vodou, ale ukazuje na aktivní přístup městských částí ke zlepšování veřejné infrastruktury.
VII. Kvalita vody ve veřejných studních a pítkách na Rohanském nábřeží
Kvalita vody ve veřejných pítkách v Praze je obecně považována za dobrou a pravidelně kontrolovanou. Pražské vodovody a kanalizace garantují, že pitná voda dodávaná do sítě splňuje veškeré hygienické požadavky stanovené vyhláškou Ministerstva zdravotnictví. Voda je pravidelně testována na fyzikální, chemické, mikrobiologické i biologické parametry. V distribuční síti se rozlišuje pět typů kvality vody podle zdroje (Želivka, Káraný, Podolí nebo jejich směsi).
Hygienická stanice hlavního města Prahy provádí pravidelné kontroly kvality vody ve veřejných pítkách. V roce 2023 se zaměřila na detailní kontrolu pítek v centrální části města a zjistila, že většina z nich (23 z 25 kontrolovaných) splňovala platné limity. Tato kontrola zahrnovala odběry vzorků a jejich laboratorní analýzy.
Projekt LOKNI na vybraných nádražích v Praze nabízí filtrovanou a UV-C ošetřenou vodu, což zaručuje vysokou kvalitu. Tento projekt vznikl i z důvodu, že klasická veřejná pítka nemusí být vždy považována za dostatečně hygienická.
Pro Rohanské nábřeží nebyly nalezeny specifické informace o kvalitě vody ve veřejných pítkách. Nicméně, vzhledem k tomu, že pítka jsou zpravidla napojena na městský vodovodní systém, lze předpokládat, že voda v nich bude mít podobnou kvalitu jako voda z kohoutku v jiných částech Prahy. U případných veřejných studní by kvalita vody mohla být proměnlivější a závislá na místních podmínkách. V případě povodní nebo jiných kontaminací může dojít ke znečištění studní.
VIII. Interaktivní mapa a možnosti filtrování
Jak již bylo opakovaně zmíněno, interaktivní mapa Mapy.cz umožňuje vyhledávání veřejných pítek zadáním klíčového slova „pítko“. Po zadání tohoto slova se na mapě zobrazí ikony označující umístění těchto zdrojů pitné vody. Uživatelé tak mohou snadno vizualizovat jejich polohu v dané oblasti, například na Rohanském nábřeží.
Technická mapa Prahy na Geoportálu obsahuje vrstvy pro vodárenská zařízení, včetně studní. Teoreticky by tato mapa mohla umožňovat filtrování zobrazení pouze na tyto prvky, ale její uživatelské rozhraní je spíše odborné a není primárně určeno pro širokou veřejnost hledající pítka.
Mapa studánek a pramenů na estudanky.eu je interaktivní a nabízí různé filtry pro zobrazení různých typů vodních zdrojů (studánky, prameny, studny atd.) pomocí barevných značek. Tato mapa by mohla být užitečná pro nalezení veřejných studní v oblasti Rohanského nábřeží, pokud se tam nějaké nacházejí a jsou v této databázi zaznamenány.
Mapy.cz se jeví jako nejpřístupnější a nejjednodušší nástroj pro filtrování a zobrazení veřejných pítek. Umožňuje uživatelům rychle najít nejbližší zdroj pitné vody v dané lokalitě.
IX. Závěr a shrnutí zjištění pro Rohanské nábřeží
Na základě provedeného průzkumu lze konstatovat, že Rohanské nábřeží a jeho bezprostřední okolí disponuje několika veřejnými zdroji pitné vody, převážně ve formě pítek napojených na městský vodovodní systém. Konkrétní umístění těchto pítek lze nejefektivněji zjistit pomocí online mapy Mapy.cz zadáním klíčového slova „pítko“. Tato platforma poskytuje uživatelsky přívětivé rozhraní a zobrazuje pítka jako body zájmu na mapě.
Dokument o technickém standardu pro umisťování pítek zmiňuje jedno konkrétní pítko v blízkosti Rohanského nábřeží, a to na Kostnickém náměstí v parku u nákladového nádraží. Toto místo by tak mohlo být jedním z ověřených zdrojů pitné vody v této oblasti.
Pro uživatele hledající pitnou vodu na Rohanském nábřeží se doporučuje primárně využít mobilní aplikaci nebo webovou verzi Mapy.cz a vyhledat „pítko“. Je však třeba mít na paměti, že provoz některých pítek může být sezónní. Pro případné vyhledání veřejných studní by mohl být užitečný Geoportal Praha nebo mapa na estudanky.eu, ačkoli tyto zdroje nemusí být tak komplexní, co se týče městských pítek. Iniciativa „DOLEJ SI“ představuje další možnost, jak si v okolí Rohanského nábřeží doplnit pitnou vodu v zapojených podnicích.
Pro získání nejaktuálnějších a nejpřesnějších informací o veřejných zdrojích pitné vody na Rohanském nábřeží, včetně jejich přesné polohy a provozního stavu, by bylo vhodné dále prozkoumat Pražský OpenData portál a případně kontaktovat přímo Magistrát hlavního města Prahy nebo Pražské vodovody a kanalizace. Je také důležité brát v úvahu, že vnímání hygieny veřejných pítek se může lišit, a proto je vhodné sledovat jejich stav a případně využít alternativní možnosti, jako jsou LOKNI stanice na nádražích nebo podniky zapojené do iniciativy „DOLEJ SI“.
Tabulka: Veřejné pítko v blízkosti Rohanského nábřeží
Název lokality | Adresa/Nejbližší orientační bod | Zdroj | Poznámky |
---|---|---|---|
Kostnické náměstí | Park u nákladového nádraží | Pítko se nachází v parku. |
Exportovat do Tabulek
Tabulka: Přehled mobilních aplikací pro vyhledávání veřejných zdrojů pitné vody
Název aplikace | Informace o veřejných pítkách | Informace o veřejných studních | Klíčové funkce související s městskou infrastrukturou |
---|---|---|---|
Mapy.cz | Ano | Potenciálně (omezeně) | Vyhledávání bodů zájmu, navigace, turistické informace |
Moje Praha | Ne (přes OpenData) | Ne | Parkovací zóny, doprava, kulturní akce, kontakty na úřady |
Geoportal Praha | Ne | Ano | Územní plány, historická data, technická mapa |
Exportovat do Tabulek
Tabulka: Iniciativy pro mapování veřejných zdrojů pitné vody v Praze
Název iniciativy | Zaměření | Klíčové platformy/funkce | Relevance k Rohanskému nábřeží |
---|---|---|---|
Mapy.cz | Veřejná pítka | Webová mapa, mobilní aplikace | Ano |
estudanky.eu | Přírodní prameny a studánky | Webová mapa | Potenciálně (studny) |
DOLEJ SI | Podniky s možností doplnění vody | Webová mapa | Ano |