Vertikální zemědělství: Indoor farmy v industriálních prostorech Karlína

Milí sousedé a přátelé našeho Karlína,

sedím dnes v kavárně na rohu Sokolovské a Křižíkovy s výhledem na jeden z těch fascinujících konvertovaných industriálních prostorů, kde ještě před patnácti lety rachotily staré stroje. Zatímco upíjím ranní kávu, pozoruji, jak do nenápadné budovy míří mladí lidé v pracovních úborech – nejsou to však programátoři mířící do další IT firmy. Jsou to zemědělci 21. století. Ano, věřte nebo ne, přímo tady v Karlíně se začíná psát nová kapitola městského zemědělství. Pojďme se společně podívat, co se skrývá za zdmi těchto bývalých továren.

Co je vertikální zemědělství a proč právě v Karlíně?

Vertikální zemědělství představuje způsob pěstování plodin v kontrolovaném prostředí, kde jsou rostliny uspořádány ve vrstvách nad sebou. Jedná se o metodu, která může fungovat celoročně, nezávisle na počasí, s minimální spotřebou vody a bez pesticidů.

Karlín se svými industriálními prostory nabízí ideální podmínky:

  • Vysoké stropy bývalých továren poskytují dostatek prostoru pro vertikální systémy
  • Robustní konstrukce budov zvládnou náročnou technologii
  • Dobrá dostupnost do centra Prahy minimalizuje uhlíkovou stopu při distribuci
  • Historicky průmyslový charakter čtvrti je ideální pro tuto moderní formu „průmyslové“ výroby

Společnosti provozující vertikální farmy v Karlíně

Urban Leaf

V prostorách bývalé ČKD na Pernerově ulici funguje od roku 2022 společnost Urban Leaf. Jejich specializací je pěstování listové zeleniny a bylin. Na ploše pouhých 500 m² vyprodukují takové množství zeleniny, které by na běžném poli vyžadovalo přibližně 5000 m². Musím přiznat, že když jsem poprvé ochutnal jejich bazalku v karlínské restauraci Eska, byl jsem překvapen její intenzivní chutí.

Futura Farms

V nenápadné budově na Křižíkově ulici najdeme Futura Farms, jednu z technologicky nejpokročilejších vertikálních farem v Česku. Specializují se na mikrobylinky a saláty. Jejich zakladatelé, dva vystudovaní inženýři, začínali s malou farmou v garážovém prostoru na Rohanském nábřeží, než se přesunuli do větších prostor.

Jak to vlastně funguje?

Při mé nedávné návštěvě Urban Leaf mě provedl jejich provozní ředitel Tomáš Novák. Byl jsem fascinován precizností celého procesu:

  1. Výsev – Semena jsou zasazena do biologicky rozložitelných substrátů
  2. Klíčení – První fáze růstu probíhá v samostatné místnosti s optimální teplotou a vlhkostí
  3. Růst – Sazenice jsou umístěny do vertikálních systémů s LED osvětlením, které přesně simuluje spektrum slunečního záření
  4. Živiny – Kořenům jsou dodávány živiny pomocí hydroponie nebo aeroponie
  5. Sklizeň – Plodiny jsou sklízeny v optimální zralosti a ihned distribuovány

„Na rozdíl od konvenčního zemědělství spotřebujeme až o 95% méně vody a nepotřebujeme žádné pesticidy,“ vysvětlil mi Tomáš s hrdostí v hlase.

Kam putují karlínské vertikální plodiny?

Je potěšující, že velká část produkce zůstává přímo v Karlíně nebo blízkém okolí:

  • Restaurace La Bottega Linka používá bylinky a saláty z Urban Leaf
  • Kavárna Můj šálek kávy odebírá mikrobylinky pro svoje avokádové tousty
  • Karlínský farmářský trh nabízí produkty z obou farem každou sobotu
  • Lokální supermarket Delmart má speciální sekci s produkcí z těchto farem

Výzvy a budoucnost vertikálního zemědělství v Karlíně

Přes všechny výhody čelí vertikální farmy několika výzvám. Z rozhovorů s provozovateli vyplývá, že mezi největší patří:

  • Vysoká počáteční investice do technologií
  • Energetická náročnost, i když farmy postupně přecházejí na obnovitelné zdroje
  • Omezený sortiment plodin, které lze efektivně pěstovat (především listová zelenina a bylinky)

„Do pěti let plánujeme rozšířit produkci i o některé druhy ovoce a vybrané druhy kořenové zeleniny,“ prozradil mi Jakub Horák z Futura Farms při naší poslední debatě v Café Frida na Karlínském náměstí.

Komunita kolem vertikálního zemědělství

Kolem vertikálních farem se začíná formovat aktivní komunita. Futura Farms pořádá každý měsíc workshopy pro veřejnost, kde si můžete vytvořit vlastní mini vertikální systém do bytu. Urban Leaf zase spolupracuje s Karlínskou základní školou na edukativním programu, kde se děti učí o udržitelném zemědělství.

„Je fascinující vidět, jak děti reagují na možnost vypěstovat si vlastní salát bez půdy,“ popisuje mi učitelka Lenka Procházková, se kterou se pravidelně potkávám v naší oblíbené kavárně pod platany na Karlínském náměstí.

Závěrem

Karlín opět jednou dokazuje, že dokáže spojit svou industriální minulost s inovativní budoucností. Vertikální farmy představují další střípek do pestré mozaiky proměn naší čtvrti. Jako někdo, kdo pamatuje doby, kdy byl Karlín spíše zanedbávanou průmyslovou oblastí, nemohu než žasnout nad tím, jak organicky se tyto moderní technologie začleňují do revitalizovaných prostor.

Až budete příště procházet kolem některé z nenápadných industriálních budov, vzpomeňte si, že za těmi zdmi možná právě roste vaše zítřejší večeře – čerstvá, místní a vypěstovaná s respektem k životnímu prostředí.

Roman Kunert

Kariéra a profesní zkušenosti jako lektor umělé inteligence a zakladatel eShop Academy, pomáhám lidem rozvíjet jejich dovednosti a podnikatelské aktivity na internetu. Jsem známý svou schopností přinášet inovativní řešení a inspirovat ostatní k dosažení jejich cílů.

Více od autora

Slow fashion a lokální výroba: Textilní ateliéry a butiky na Rohanském nábřeží

Regenerativní design: Nový přístup k urbanistickému plánování

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  • Žádné štítky
Home » Vertikální zemědělství: Indoor farmy v industriálních prostorech Karlína